2016-2017 DASH Awards Nomimations

2016 – 2017 DASH Nominees

(from http://www.emact.org/2016—2017-dash-nominees.html)

BEST SUPPORTING ACTOR (PLAY)

  • Curtis Bellafiore The Glass Menagerie Curtain Call Theatre
  • Taylor Cormier Never the Sinner Your Theatre, Inc.
  • Jordan DiGloria Wings Vokes Players
  • John Softcheck Never the Sinner Your Theatre, Inc.
  • Bill Stambaugh The Pillowman Hovey Players
  • Paul Warner Picasso at the Lapin Agile MMAS Black Box Theater

BEST SUPPORTING ACTOR (MUSICAL)

  • Michael Celularo Hairspray Theatre at the Mount
  • Jim Fitzpatrick The Producers The Concord Players
  • Mike Giblin Nice Work If You Can Get It Savoyard Light Opera Company
  • Brian Higgins The Mystery of Edwin Drood Vokes Players
  • Kevin Mischley Young Frankenstein Norton Singers
  • Josh Wright The Producers The Concord Players

BEST SET DRESSING (MUSICAL)

  • Allen Bantly & Charlotte Kelley The Producers The Concord Players
  • Brian Boruta Big Fish The Umbrella
  • Dave Cook, Leslye Wanthal, Janet Eichler, Dawn Colford, Linda Schoonmaker, & Jay Nicolosi The Wizard of Oz Acting Out! Theater Company
  • Douglas Cooper The 25th Annual Putnam County Spelling Bee Arlington Friends of the Drama
  • Brian Crete & Jacey Rutledge The Mystery of Edwin Drood Vokes Players
  • Glenn Fournier The Great American Trailer Park Musical MMAS Black Box Theater

BEST SET DRESSING (PLAY)

  • Donnie Baillargeon & David Berti Wings Vokes Players
  • Lorien Corbeletti & Gail Steele Boeing Boeing Theatre at the Mount
  • James DeStefano & Charlotte Kelley Vanya and Sonia and Masha and Spike Quannapowitt Players
  • Karen Dinehart Proof Washington Street Players
  • William Endslow You Can’t Take It With You The Longwood Players
  • Bette Lavery Lost in Yonkers The Walpole Footlighters

BEST SUPPORTING ACTRESS (MUSICAL)

  • Connell Benn Nice Work If You Can Get It Savoyard Light Opera Company
  • Valerie Cabral Young Frankenstein Norton Singers
  • Melissa Lynch Into the Woods South Shore Theatre Works
  • Melinda Mogel Promises, Promises The Footlight Club
  • Carolyn Schwartz The Mikado The Sudbury Savoyards
  • Pam Sontag Mary Poppins Theatre at the Mount

BEST SET DESIGN (PLAY)

  • James Barton Wings Vokes Players
  • Brian Boruta Equus The Umbrella
  • James DeStefano Vanya and Sonia and Masha and Spike Quannapowitt Players
  • William Endslow You Can’t Take It With You The Longwood Players
  • Dan Sheehan Don’t Dress For Dinner The Walpole Footlighters
  • Ted Talanian Barefoot In The Park MMAS Black Box Theater

BEST SET DESIGN (MUSICAL)

  • David Bilodeau Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat Pentucket Players
  • Brian Boruta Big Fish The Umbrella
  • Ken Butler The Great American Trailer Park Musical MMAS Black Box Theater
  • Andrew Kasper Into the Woods Riverside Theatre Works
  • Nathaniel Punches Stiltskin Stage 284
  • T. Corbett Thursby Young Frankenstein Norton Singers

​BEST SUPPORTING ACTRESS (PLAY)

  • Patricia Lawrence Equus The Umbrella
  • Sharon Mason Equus The Umbrella
  • Margaret McCarty Vanya and Sonia and Masha and Spike Quannapowitt Players
  • Angela Rossi Lost in Yonkers Theatre Company of Saugus
  • Barbara Shapiro Barefoot in the Park MMAS Black Box Theater
  • Karen Wadland Lost in Yonkers The Walpole Footlighters

BEST LIGHTING DESIGN (PLAY)

  • SeifAllah Cristobal Dear Elizabeth The Umbrella
  • Michael Hirsh Wings Vokes Players
  • Eric Jacobsen Extremities Acme Theater Productions
  • Peter Kates Don’t Dress for Dinner The Walpole Footlighters
  • Eric Linebarger & Kristine Mackin The Pillowman Hovey Players
  • Bruce Pennypacker Vanya and Sonia and Masha and Spike Quannapowitt Players

BEST LIGHTING DESIGN (MUSICAL)

  • Iain Bason Sunset Boulevard Arlington Friends of the Drama
  • SeifAllah Cristobal Big Fish The Umbrella
  • Brian MacManimon Little Shop of Horrors The Footlight Club
  • Mike McTeague Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat Pentucket Players
  • Tyson Miller Billy Elliot Marblehead Little Theatre
  • Nathaniel Punches Stiltskin Stage 284

BEST SOUND DESIGN (MUSICAL)

  • Greg Dana Billy Elliot Marblehead Little Theatre
  • Elizabeth Havenor Big Fish The Umbrella
  • Emma Kane Peter and the Starcatcher The Cannon Theatre
  • Bob Pascucci The 25th Annual Putnam County Spelling Bee Arlington Friends of the Drama
  • Tom Powers The Producers The Concord Players
  • Bruce Webster The Great American Trailer Park Musical MMAS Black Box Theater

BEST SOUND DESIGN (PLAY)

  • J. Mark Baumhardt Vanya and Sonia and Masha and Spike Quannapowitt Players
  • Adam Crary Dear Elizabeth The Umbrella
  • Grant Furgiuele The Pillowman Hovey Players
  • Elizabeth Havenor Equus The Umbrella
  • Bruce Webster Barefoot in the Park MMAS Black Box Theater
  • Robert Zawistowski Wings Vokes Players

BEST YOUTH ACTOR (MUSICAL)

  • Antoine Baize Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat Alexander Children’s Theatre School
  • Ryan Baker Shrek The Musical Alexander Children’s Theatre School
  • Diego Clark The Wizard of Oz Wakefield Repertory Youth Theatre
  • Christopher Renaud Billy Elliot Marblehead Little Theatre
  • Jaden Scott Hairspray Theatre at the Mount
  • Miles Tardy Billy Elliot Marblehead Little Theatre

BEST YOUTH ACTRESS (MUSICAL)

  • Meg Ahern Legally Blonde Winnmere Family Theater
  • Elsa Conway Shrek The Musical The Wellesley Players
  • Katherine Crowley Shrek The Musical Alexander Children’s Theatre School
  • Gianna DiReda Peter and the Starcatcher The Cannon Theatre
  • Sadie Kennedy James and the Giant Peach, Jr. Theatre at the Mount
  • Emma Waterhouse Mary Poppins Theatre at the Mount

BEST YOUTH ACTOR/ACTRESS (PLAY)

  • Daria Contino Good Kids Winnmere Family Theater
  • James Cormier Lost in Yonkers Theatre Company of Saugus
  • Naomi Fleeger Peter Pan Needham Community Theatre
  • Riley Mulroy Lost in Yonkers The Walpole Footlighters
  • Zach Perry Lost in Yonkers Theatre Company of Saugus
  • Colin Wilbur Lost in Yonkers The Walpole Footlighters

BEST COSTUME DESIGN (PLAY)

  • Linda Burtt An Inspector Calls Arlington Friends of the Drama
  • Barbara Douglass The Lion in Winter Quannapowitt Players
  • Mark P. Fuller Never the Sinner Your Theatre, Inc.
  • Anna Silva & Joanne Powers Wings Vokes Players
  • David Allen Prescott Boeing Boeing Theatre at the Mount
  • Anna Silva, Donna Corbett, Jenny Fielding, & Kerry Anne Kilkelly Suburban Holidays V Quannapowitt Players

BEST COSTUME DESIGN (MUSICAL)

  • David R. Alger Promises, Promises The Footlight Club
  • Carol Antos The Producers The Concord Players
  • Lindsay Hurley Sunset Boulevard Arlington Friends of the Drama
  • Kathryn Ridder Young Frankenstein Norton Singers
  • Rena Pemper-Rodriquez & Jean Pemper The Pirates of Penzance Riverside Theatre Works
  • Merrie Whitney Beauty and the Beast Franklin Performing Arts Company

BEST MAKE-UP & HAIR DESIGN (MUSICAL)

  • Karen Burum & Jake O’Hara Nice Work If You Can Get it Savoyard Light Opera Company
  • Jake Egan The 25th Annual Putnam County Spelling Bee Arlington Friends of the Drama
  • Michael Geary The Wild Party The Umbrella
  • Dan Gravely Young Frankenstein Norton Singers
  • Deanna Lander & Charlie Atherton The Producers The Concord Players
  • Hannah A. Paul The Great American Trailer Park Musical MMAS Black Box Theater

BEST MAKE-UP & HAIR DESIGN (PLAY)

  • Charlie Atherton & Marc Capizzi Blithe Spirit The Concord Players
  • Elissa Badique The Pillowman Hovey Players
  • Suzanne Bergeron Never the Sinner Your Theatre, Inc.
  • Marc Capizzi Vanya and Sonia and Masha and Spike Quannapowitt Players
  • Marc Capizzi & Dorothy Santos An Inspector Calls Arlington Friends of the Drama
  • Catherine Majeski The Importance of Being Earnest Marblehead Little Theatre

BEST STAGE MANAGEMENT (PLAY)

  • Gail Allen Boeing Boeing Theatre at the Mount
  • Sydney Boncoddo The Pillowman Hovey Players
  • Allie Brown The Farnsworth Invention The Burlington Players
  • Judy Forgione The Lion in Winter Quannapowitt Players
  • John Murtagh Wings Vokes Players
  • Cathie Regan Equus The Umbrella

BEST STAGE MANAGEMENT (MUSICAL)

  • Joey Asgeirsson Beauty and the Beast Franklin Performing Arts Company
  • Katie Clarke Stiltskin Stage 284
  • Katie Copelas Billy Elliot Marblehead Little Theatre
  • Michael T. Lacey Big Fish The Umbrella
  • Robin D. Liberty Sunset Boulevard Arlington Friends of the Drama
  • Margaret Umbsen The Wild Party The Umbrella

BEST PROP COORDINATION (MUSICAL)

  • Allen Bantly, Charlotte Kelley, & Linda McConchie The Producers The Concord Players
  • Celeste Herbst Billia Mary Poppins Theatre at the Mount
  • Libby Ostrofsky and Tilly Martel Shrek The Musical The Wellesley Players
  • Rachel Sacks Big Fish The Umbrella
  • Molly Tannatt The Wizard of Oz Acting Out! Theater Company
  • Judy Weinberg Sunset Boulevard Arlington Friends of the Drama

BEST PROP COORDINATION (PLAY)

  • Lorien Corbeletti, Jeff Boisseau, & Gail Steele Boeing Boeing Theatre at the Mount
  • Lydia Gard Equus The Umbrella
  • Shannon Gmyrek, Liz Peet, & Gregg Thomas Hate Mail Hovey Players
  • Charlotte Kelley Vanya and Sonia and Masha and Spike Quannapowitt Players
  • Katie Moore The Farnsworth Invention The Burlington Players
  • Vickie Taylor The Pillowman Hovey Players

BEST SPECIALTY ENSEMBLE (PLAY)

  • Auld Acquaintance Suburban Holidays V Quannapowitt Players
  • The Chorus (Horses) Equus The Umbrella
  • Liquid Love Suburban Holidays V Quannapowitt Players
  • The Three G’S Boeing Boeing Theatre at the Mount

BEST SPECIALTY ENSEMBLE (MUSICAL)

  • Chorus Girls Nice Work If You Can Get It Savoyard Light Opera Company
  • The Grannies The Producers The Concord Players
  • Insects James and the Giant Peach Create. Inspire. Change. Theater Company
  • The Munchkins The Wizard of Oz Acting Out! Theater Company
  • Trailer Park Trio The Great American Trailer Park Musical MMAS Black Box Theater
  • Urchins/Ronnettes Little Shop of Horrors The Footlight Club

BEST LEAD ACTRESS (MUSICAL)

  • Jess Andra Big Fish The Umbrella
  • Janet Ferrari Sunset Boulevard Arlington Friends of the Drama
  • Angela Richardson Shrek The Musical The Wellesley Players
  • Olivia Rizzo Little Shop of Horrors The Footlight Club
  • Jennifer Sterling Into the Woods South Shore Theatre Works
  • Christy Wendlandt Mary Poppins Theatre at the Mount

BEST LEAD ACTRESS (PLAY)

  • Jessica DePalo Proof Washington Street Players
  • Sabrina Fenton Extremities Acme Theater Productions
  • Kathryn Gluck The Lion in Winter Quannapowitt Players
  • Margaret McCarty The How and the Why Hovey Players
  • Deanna Swan Wings Vokes Players
  • Jessica Washington Who Will Sing for Lena? Lexington Players

BEST LEAD ACTOR (PLAY)

  • Craig Ciampa The Pillowman Hovey Players
  • Will Daley Bill W. and Dr. Bob Spotlight Playhouse
  • Phillip Esposito Equus The Umbrella
  • Jason Myatt Brooklyn Boy Acme Theater Productions
  • David Allen Prescott Boeing Boeing Theatre at the Mount
  • Jason Hair-Wynn Extremities Acme Theater Productions

BEST LEAD ACTOR (MUSICAL)

  • John Alzapiedi Fiddler on the Roof Theatre III
  • Timmy Chase Mary Poppins Theatre at the Mount
  • Tom Frates Man of La Mancha The Burlington Players
  • Anthony Pires Jr. Shrek The Musical The Wellesley Players
  • Ronny Pompeo The Producers The Concord Players
  • James Tallach Billy Elliot Marblehead Little Theatre

BEST MUSICAL DIRECTION (MUSICAL)

  • Steven Bergman Sunset Boulevard Arlington Friends of the Drama
  • Lee Condakes The Producers The Concord Players
  • Shawn Gelzleichter Little Shop of Horrors The Footlight Club
  • Lianne Goodwin Billy Elliot Marblehead Little Theatre
  • Joanne Landry Mary Poppins Theatre at the Mount
  • James Murphy Big Fish The Umbrella

BEST CHOREOGRAPHY (MUSICAL)

  • Katie Alexander The Producers The Concord Players
  • Julia Deter Shrek The Musical The Wellesley Players
  • Crisanto Guadiz Nice Work If You Can Get it Savoyard Light Opera Company
  • Samantha Brior-Jones Young Frankenstein Norton Singers
  • Justin McCoubry The 25th Annual Putnam County Spelling Bee Arlington Friends of the Drama
  • Dori Bryan-Ployer The Great American Trailer Park Musical MMAS Black Box Theater

BEST ENSEMBLE PERFORMANCE (MUSICAL)

  • Cast of The 25th Annual Putnam County Spelling Bee Arlington Friends of the Drama
  • Cast of Big Fish The Umbrella
  • Cast of The Great American Trailer Park Musical MMAS Black Box Theater
  • Cast of Shrek The Musical The Wellesley Players
  • Cast of The Wild Party The Umbrella
  • Cast of Young Frankenstein Norton Singers

BEST ENSEMBLE PERFORMANCE (PLAY)

  • Cast of Boeing Boeing Theatre at the Mount
  • Cast of Equus The Umbrella
  • Cast of Extremities Acme Theater Productions
  • Cast of The Pillowman Hovey Players
  • Cast of Vanya and Sonia and Masha and Spike Quannapowitt Players
  • Cast of Wings Vokes Players

BEST DIRECTION (PLAY)

  • David Berti Wings Vokes Players
  • Lorien Corbeletti Boeing Boeing Theatre at the Mount
  • Celia Couture Extremities Acme Theater Productions
  • Sal Jones Who Will Sing for Lena? Lexington Players
  • Edward J. Maguire Never the Sinner Your Theatre, Inc.
  • Nancy Curran Willis Equus The Umbrella

BEST DIRECTION (MUSICAL)

  • Brian Boruta Big Fish The Umbrella
  • Julia Deter Shrek The Musical The Wellesley Players
  • Kevin Mark Kline Sunset Boulevard Arlington Friends of the Drama
  • Justin McCoubry The 25th Annual Putnam County Spelling Bee Arlington Friends of the Drama
  • Ted Mitchell Young Frankenstein Norton Singers
  • Dori Bryan-Ployer The Great American Trailer Park Musical MMAS Black Box Theater

BEST PRODUCTION (MUSICAL)

  • The 25th Annual Putnam County Spelling Bee Arlington Friends of the Drama
  • Big Fish The Umbrella
  • The Great American Trailer Park Musical MMAS Black Box Theater
  • Mary Poppins Theatre at the Mount
  • The Producers The Concord Players
  • Young Frankenstein Norton Singers

BEST PRODUCTION (PLAY)

  • Boeing Boeing Theatre at the Mount
  • Equus The Umbrella
  • Extremities Acme Theater Productions
  • The Pillowman Hovey Players
  • Vanya and Sonia and Masha and Spike Quannapowitt Players
  • Wings Vokes Players